sobota, 23 lutego 2008

Atak pleśni i grzybów na nasze meble ogrodowe

Nawet jeśli drewno jest regularnie poddawane zabiegom konserwacyjnym, może ulec inwazji pleśni lub grzybów. Objawia się to najczęściej tym, że meble ciemnieją, a w niektórych przypadkach niemal czarnieją. Gwarancja nie pokrywa takich szkód. Można jednak zapobiec ich powstawaniu w następujący sposób:

1. Wyszoruj mebel solidnie środkiem czyszczącym zgodnie z instrukcją jego użycia. Jeśli pierwszy zabieg okaże się nieskuteczny, powtórz go.

2. Jeśli zabieg opisany w pkt. 1. nie był skuteczny, sporządź silny wodny roztwór chloru. Wyszoruj zaatakowane miejsca roztworem i dokładnie spłucz je czystą wodą.

3. Jeśli zabieg z chlorem również nie dał pożądanego efektu, pozostaje jedynie papier ścierny. Zaatakowane miejsca należy zeszlifować aż do świeżego drewna. Głębokość szlifowania może być różna. Można też wykorzystać myjkę ciśnieniową, która w wielu przypadkach okazuje się efektywna.

Bez względu na to, którą z możliwości wykorzystasz, pamiętaj zawsze o naolejeniu po zakończeniu zabiegu.

Nalot mączny
Jest to nieszkodliwy grzyb objawiający się jako suchy biały pył na niektórych – zwykle najgrubszych - elementach mebli. Nalot mączny powstaje w związku z transportem ze Wschodu do Europy. Gwałtowne zmiany temperatury i duża wilgotność - które są nie do uniknięcia - stwarzają idealne warunki do występowania nalotu mącznego. Nalot mączny można jednak łatwo usunąć przy użyciu ściereczki lub szczotki. Nie jest wymagane naolejanie takiego mebla, jednak w żaden sposób to nie zaszkodzi.

Naolejanie

Mebel musi być naolejany co najmniej 2 razy w roku.

Jeśli mebel wystawiony jest na ostre działanie promieni słonecznych, zabieg ten należy powtarzać częściej. Wymyj mebel gruntownie i wetrzyj weń olej. Pamiętaj, by mebel był dokładnie wysuszony przed naolejeniem.

Brak komentarzy: